W tym miejscu rozpocznę cykl krótkich poradników dotyczących zasad “cyberhigieny” osobistej.
W związku z faktem, że większość standardów bezpieczeństwa dotyczy zwykle firm i podmiotów wyposażonych w służby informatyczne, postaram się przygotować podstawową listę rzeczy dla użytkownika prywatnego, które powinieneś systematycznie powtarzać.
Zadbaj o sprzęt i oprogramowanie we własnym środowisku pracy.
- Zawsze włączaj aktualizację w systemach Twojego sprzętu. Systematyczność instalowania aktualizacji bezpieczeństwa stanowi podstawową i solidną ochronę. Bez aktualizacji żadne inne środki nie będą tak skuteczne.
Aktualizacje zabezpieczeń dziś już nie tylko dotyczą komputerów czy telefonów, należy pamiętać o innym sprzęcie komputerowym w domu takich jak Punkty dostępowe, routery, kamery internetowe, lecz to nie jest wszystko.
Producenci w swoich wyścigach technologicznego pakują systemy sterownia do stale rosnącej listy urządzeń. Już dziś można do nich zaliczyć „inteligentne” lodówki, odkurzacze, czy nawet żelazka i szczoteczki do zębów.
Jeżeli którykolwiek z tych produktów jest podłączony do Twojej sieci Wifi czy LAN to stanowić może potencjalny cel lub środek ataku na Twoją sieć wewnętrzną.
Odnotowano wiele przypadków, w których zaatakowano osoby prywatne za pomocą nieaktualnego oprogramowania w domowych kamerach czy routerach dostępowych.
Dlatego:
- Nie zaleca się używać urządzeń, do których nie powstają dedykowane pakiety poprawek bezpieczeństwa.
- Jeżeli sam nie potrafisz zaktualizować oprogramowania w swoim sprzęcie wezwij do tego specjalistę, Serwis komputerowy Inteko – 533 790 700
- Zainstaluj antywirusa.
Znalezienie odpowiedniego produktu antywirusowego w różnorodnych rankingach zawierających testy i zestawienia tego typu produktów nie jest zbytnio wymagające. Niezbędnych informacji dostarczyć mogą Ci również specjalistyczne fora.
Jeżeli jednak nie możesz zdecydować się osobiście lub wolisz zasięgnąć porady specjalisty zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę.
Należy jednak zastanowić się nad korzystaniem z darmowych programów. Często są to produkty o ograniczonej funkcjonalności lub nie zbyt często aktualizowaną bazą sygnatur.
- Pomyśl o programie typu anti-malware.
Na równoległym froncie, obok programów antywirusowych znaleźć można również specjalistyczne produkty przeznaczone do wykrywania i zapobiegania atakom malware. Takie produkty wykrywają anomalie i zapobiegają uruchomieniu lub ograniczają skutki działania szkodliwych programów. Umieją one uruchamiać przeglądarki internetowe w specjalnie izolowanym środowisku (tzw. sandrom), zapobiegają możliwości uruchomienia pakietów ransomware.
Programy anti-malware nie są zbytnio popularne na rynku, ponieważ świadomość ich istnienia wśród użytkowników jest stosunkowo niska. Nie są to nader drogie, a mogą być bardzo pomocne dla użytkowników.
- Smartfon to jest też komputer
Możliwości, jakie oferują dzisiejsze telefony komórkowe wielu użytkownikom w zupełności wystarczają do codziennego korzystania z sieci. W następstwie, każdego dnia, coraz więcej osób korzysta z mediów społecznościowych, poczty czy przeglądarki WWW wykorzystując do tego urządzenia mobilne (tablet, telefon). Dlatego oczywiste stało się, zasady „cyberhigieny” stosować należy również do telefonów komórkowych czy tabletów.
Systemy bezpieczeństwa dostępne dla komputerów osobistych można dostać również w wariancie na urządzenia mobilne. Są to programy antywirusowe, anti-malware, bezpieczne menedżery haseł, połączeń VPN itp.
Zatem, nie narzędzi a świadomości nam brakuje.
Drogi czytelniku, jeżeli wiesz i zgadzasz się, że trzeba zabezpieczać swój sprzęt, zmieniać hasła, instalować łatki bezpieczeństwa, szyfrujesz dane na dyskach w komputerze osobistym to powinieneś też wiedzieć, że te same zabiegi należy stosować również w telefonie czy tablecie.
Już za tydzień kolejna część z cyklu Cyberhigieny, tymczasem zapraszam Cię do innych artykułów na blogu inteko.pl