Odpowiedzialne korzystanie z dostępu do Internetu

21 marca, 2022
Posted in Security
21 marca, 2022 Inteko

Odpowiedzialne korzystanie z dostępu do Internetu

Cyberhigiena cz. 2

Nie korzystaj z niezabezpieczonych sieci WiFi

Dziś w przeciwieństwie do zamierzchłych czasów większość urządzeń generujących siec WiFi pozwala na szyfrowanie transmisji między innymi za pomocą protokołów WPA/WPA2.

Zabezpieczanie sieci jest bardzo ważne, ponieważ dla cyberprzestępcy przechwycenie sieci bez szyfrowania jest przysłowiową „bułką z masłem”.

Można w ten sposób stać się ofiarą kradzieży tożsamości czy nadużyć finansowych, w przypadku stron bez opcji szyfrujących w bardzo łatwy sposób można też ujawnić treść swoich prywatnych korespondencji.

Do podsłuchania nieszyfrowanej sieci WiFi nie wymagana jest ścisła wiedza ekspercka a w Internecie jest ogrom narzędzi, które jeszcze ułatwiają włamanie czy podsłuch. Podsłuchiwać można nawet z odległości kilkudziesięciu metrów

Podsłuchanie nieszyfrowanej sieci WiFi jest zadaniem stosunkowo prostym, nie wymaga wiedzy eksperckiej, a potrzebne do tego narzędzia są łatwo dostępne w Internecie. Szanse na wykrycie atakującego są niewielkie, ponieważ podsłuch może być prowadzony z miejsca oddalonego o kilkadziesiąt metrów.

Dlatego staraj się nie korzystać z nieszyfrowanych sieci WiFi niezależnie od okoliczności – tym bardziej w miejscach publicznych (lotniska, hotele, sieci miejskie itp.).

Nie instaluj zbędnych programów, sprawdzaj czy te, które masz zainstalowane są Ci potrzebne.

Warto przeanalizować, czy wszystkie zainstalowane na komputerze czy telefonie programy są nam nadal potrzebne, to bardzo dobra praktyka na obniżanie poziomu ryzyka włamania czy instalacji wirusa na naszym sprzęcie a przy okazji ma nieoceniony wpływ na szybsze działanie naszego sprzętu IT. Im mniej programów jest zainstalowanych tym mniej podatności nam zagraża. Jest wiele sposobów na sprawdzenie z których programów korzystamy rzadko. Jeżeli masz wątpliwości, które aplikacje możesz bezpiecznie usunąć zadzwoń lub napisz do mnie pod numer telefonu +48 533 790 700 lub adres e-mail: kontakt@inteko.pl. Chętnie pomogę.

Regularnie wykonuj kopie zapasowe ważnych dla Ciebie danych.

Nie ma nic cenniejszego od kopii danych. Wyobraź sobie, że ktoś usuwa Twoje zdjęcia filmy, dokumenty czy projekty zawodowe, a Ty nie masz żadnej kopii … Nic gorszego nie może się stać w zakresie informatycznym niż utrata części lub wszystkiego co masz. Ludzie dzielą się na dwa typy. Tych co robią kopie zapasowe i Tych co będą robić kopie zapasowe.

Zapamiętaj kopia zapasowa zawsze powinna być wykonana na zewnętrznych nośniku danych (np. urządzeniu USB, dysku sieciowym lub w chmurze.  I powinna być przechowywana w innym miejscu niż sprzęt, dla którego jest kopią.  Bowiem jeżeli kopia będzie przechowana na tym samym urządzeniu to np. w przypadku zalania, usterki dysku albo pożaru. Zniszczeniu ulegnie sprzęt razem z kopią zapasową danych.

Dostępnych narzędzi ułatwiających wykonywanie i zarządzanie aktualnością kopii danych – Częściowo są wbudowane w system operacyjny, z kolei inne oferowane są jako odrębne płatne i darmowe programy zewnętrzne. Jeżeli masz wątpliwości odnośnie kopii zapasowych Twoich danych zadzwoń lub napisz do mnie pod numer telefonu +48 533 790 700 lub adres e-mail: kontakt@inteko.pl. Chętnie pomogę.

Sprawdzaj swoje dziecko w Internecie – nie wymaga to dużo wysiłku.

Dzieci są szczególne narażone na zbyt łatwy dostęp do treści nieprzeznaczonych dla nich, ponieważ nie umieją ocenić skutków swoich działań.  Wyniki badań wskazują, że świadomość rodziców na temat występowania zagrożeń związanych nienadzorowanym przeglądaniu Internetu. Niestety na świadomości się kończy, ponieważ niewielu rodziców decyduje się skorzystać z narzędzi ograniczających treści. Na rynku występuje wiele narzędzi ograniczających lub blokujących niebezpieczne względem dzieci treści. Pochylając się nad tym tematem możesz uchronić dziecko przed oszustwem finansowym, przemocą, pedofilią czy podżeganiem do samookaleczenia. Programy do kontroli rodzicielskiej mogą być instalowane zarówno w komputerach osobistych jak i urządzeniach mobilnych.

Dziękuję, że odwiedzasz mój blog.